image-1

ÜST GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

Göz Kapağı

Eskiden sahip olduğunuz genç ve canlı bakışlara yeniden kavuşacaksınız. 

- Kalıtımsal veya yaşlanmaya bağlı oluşan göz kapağı deformasyonu yasayan her kişiye uygulanabilir.
- Genel anestezi almadan, sedasyon veya lokal anestezi ile yapılır.

- Bu tarz ameliyatlarda özellikle tercih edilen bir zaman veya mevsim yoktur.
- Alt göz kapağı ortalama 1 saat, üst göz kapağı ameliyatı ise 30 dakika sürer. Bu ameliyat eğer istenirse yüz germe gibi diğer yüz operasyonları ile birlikte de rahatlıkla uygulanabilir.
- Aynı gün eve dönülür.
- İzler, göz kapağı kıvrımlarına saklandığı için görünür iz kalmaz.
- Ağrı hissedilmez. Gözleri kapatmayı gerektirmeyen, 3 gün içerisinde çıkarılan küçük bantlar ile normal hayata dönülür.

Göz kapağı neden deforme olur? Blefaroplasti (göz kapağı estetiği) nedir?

Göz kapaklarında kalıtımsal veya yaşlanmaya bağlı oluşan deformasyon kişiye yorgun ve yaşlı bir ifade verir. Tıp literatüründe adı blepharoplasti olan göz kapağı ameliyatları bu deformasyonları gideren, yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir yöntemdir.

Bildiğimiz gibi 35 yaşından sonra yüzde belli bazı değişiklikler olur. Bunun temel sebebi özellikle orta yüzde, göz kapakları çevresinde kemiklerin geriye doğru çekilmesidir. Bu nedenle deride bir gevşeme olur. Bu deformasyonlar günümüzde botoks ile müdahale edilerek geçici bir süreliğine düzeltilebilse de bu bölgede yapılması gereken tedavi, eğer doğal bir sonuç isteniyorsa hem bu doku kaybını doku nakilleri ile gidermek, hem de bu bölgede fazlalaşan deriyi çıkarmaktır.

Blefaroplastide (göz kapağı estetiğinde) esas olan 2 unsur bulunur. Fazla deri ve fıtıklaşmış yağ dokusu alınarak göz kapaklarında daha genç, canlı ve güzel bir görünüm elde edilir. Aynı zamanda bazı durumlarda üst göz kapağı düşmesi kişinin görmesini engelleyecek boyutta dahi olabilir. Bu tip durumlarda yapılan göz kapağı estetiği sayesinde hasta daha rahat bir görüş de elde etmiş olur. Blefaroplastide kesiler göz kapaklarının doğal çizgilerini izleyecek şekilde yapılır. Üst göz kapaklarında bu kesiler kıvrımların arasında kalır, alt göz kapaklarında göz torbası giderilirken, izler kirpiklerin hemen altında kalacak şekilde gizlenir. Böylelikle göz kapağı estetiği sonrasında görünür hiçbir iz kalmaz.